•          

İmaret Camii

İl  Afyonkarahisar
İlçe  Merkez
Tür  İnanç Merkezi


Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camii, Kurtuluş Caddesi'ndedir. Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamlarından Gedik Ahmet Paşa’nın, Anadolu Beylerbeyliği zamanında (H. 878-879) Karaman seferi sırasında 1472-1473’de Mimar Ayaz Ağa’ya yaptırmıştır. Kahil mahallesinde kendi adıyla anılan külliyenin merkezinde yer almıştır. Nakışları Abdüssamedoğlu Hasan’ındır. Camiyi 1795’te Müftüzade Ahmet restore ettirmiştir. Ters T biçiminde ardarda iki kubbeli planlıdır. Kuzeydeki son cemaat yeri, 6 yuvarlak sütun, 5 sivri kemerli ve 5 sekizgen kasnaklı kubbeyle örtülüdür. Tek şerefeli minaresi, yivli burma biçimlerle süslüdür. Yivlerin arası lacivert renkli çinilerle kaplıdır. Mukarnaslı giriş kapısı kalem işlemeli mermerdendir. Üzerindeki onarım yazısı 1795 tarihini taşımaktadır. Doğu, batı ve kuzey duvarlarında iki, kıble duvarında üç sıra pencere vardır. T biçimindeki iç mekanı iki büyük kubbe, iki yanda sıralanan odaları da üçer küçük kubbe örtmektedir.

Külliye içerisinde yer alan ve halen kullanılmakta olan hamam, kadın ve erkekler için ayrı olup çifte hamam özelliğindedir. Cumhuriyete kadar medrese olarak kullanılan medrese kısmı 1928 yılından sonra Türk-İslam eserleri müzesi olarak kullanılmaya başlanmış 1931 yılındaki tamiratla kubbeleri bakırla kaplanmıştır. Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi'nin yapılmasıyla müzedeki eserler Arkeoloji Müzesine aktarılmıştır.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…