•          

Hiyerarşik Menü

Buradasınız:Anasayfa»Keşfet»Rafting»Rafting | Dream Anatolia - Anadolu'yu Keşfet!

Rafting


Zengin doğal kaynaklara sahip olan Türkiye, su sporları (rafting, kano ve nehir kayağı) için ziyaretçilerine önemli bir akarsu potansiyeli sunmaktadır. Ülkemizdeki tarihi, arkeolojik, kültürel ve otantik değerlerine entegre olan akarsu turizmi, çevreyle ve diğer turizm çeşitleriyle bir bütün oluşturmaktadır.

Türkiye'de irili ufaklı yüzlerce akarsu bulunmakta olup, bir çoğu akarsu sporlarına elverişli yapıdadır. Yeryüzünün en hızlı akan nehirlerinden biri olarak ün yapan Çoruh Nehri dünyaca tanınmakta olup, 1993 yılında 28 ülkeden 300 sporcu, bilim adamı ve basın mensubunun katıldığı 4. Dünya Akarsu Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştır.

 • Rafting Yapmaya Elverişli Akarsular

 • Bilinmesi Gerekenler

  Uluslararası Zorluk Dereceleri

  * Derece 1 : Küçük kolay geçişler

  * Derece 2 : Kolay geçişler, düzenli akış, küçük kayalar ve dalgalar

  * Derece 3 : Zor, düzenli büyük dalgalar, kısıtlı görüş mesafesi, küçük düşüşler, etüt edilmesi gerekli

  * Derece 4 : Çok zor, büyük dalgalar, anaforlu sular, uzun ve hırçın geçişler, tehlikeli kayalar, büyük düşüşler, etüt edilmesi zorunlu

  * Derece 5 : Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler, genelde imkansız

  * Derece 6 : Geçilmez

  Acenta

  Profesyonel yaklaşım gerektiren akarsu sporlarının güvenli bir şekilde yapılabilmesi için bir acenta ile bağlantı kurulması tavsiye edilmektedir.

  Ekipmanlar

  Katılımcılar rafting sırasında ayakkabı giymek zorundadır. Herkesin can yeleği takması zorunludur. Kask takılması ve gözlük kullananların gözlük ipi kullanmaları zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.

 • Rafting Malzemeleri

  Botlar

  Boyu 3.6 metre ile 4.8 metre arasında, dolan suyu kendiliğinden boşaltan, modern, sağlam ve şişirilebilir botlar kullanılır. Botlar bölümler halinde ve batmaz özelliktedir. Suyun sığ olduğu zamanlarda, küçük dalgaların içinde daha fazla hareket ve heyecan sağlayan daha küçük botlar kullanılır.

  Kısa Kürekli (Bota Bağlı Olmayan Kürekler) Botlar

  Bu botlar bir rehber ile 6-8 kişiyi taşır. Her bireyin bir küreği vardır. Katılımcılar bu tür botları seçtiğinde, katılımcılara botun zaten kolayca akıntıya kapıldığı, sık sık kürek çekmek gerektiği, botun çarpan dalgalardan etkilendiği vurgulanmalıdır.

  Kürekli Botlar

  Bu botta bir çift kürekle bota manevra yaptıran bir rehber bulunur. Bu botlarda 6 kişiye kadar, rahat bir şekilde gezinti yapılabilir. Akarsuların çoğunda, kürek çekmek yerine rahatça fotoğraf çekip, hayal kurarak gezinti isteyenlere bu tip kürekli botlar önerilir.

  Kısa Kürekli - Kürekli Kombine Botlar

  Kombine botlarda çift kürekle manevra yaptıran bir rehber ile kısa kürekli botlarda olduğu gibi kürek çeken en fazla 6 kişi bulunur. Bu botlar bazen 5. derece nehirlerde ve derin sularda kullanılır ve mümkün olan en güçlü manevra imkanı sunarlar.

  Kataraftlar

  Kataraftlar sadece bir rehber ve malzeme taşır. Bunlarda metal bir çerçevede bir arada tutulan iki şişirilebilir tüp bulunur. Rehber bota çift kürekle manevra yaptırır. Bu botlar güvenlik amaçlı ve/veya bazı 5. derece nehirlerde takımları taşımak için kullanılır.

  Diğer Malzemeler

  Bütün gezilerde güvenlik ve acil durumlar için tüm gereçler taşınır. Hastalık veya yaralanma durumlarında kullanılacak ilk yardım malzemeleri bulundurulur. Standartlara uygun can yelekleri, su geçirmez çantalar ile 4. ve 5. derece nehirlerde kasklar temin edilir. Geziye katılanlar sadece uyku tulumu, çadır, mayo, diş fırçası gibi gerekli ve önemli şeyleri yanlarına almalıdırlar.

 • Neler Getirilmeli

  ZORUNLU MALZEMELER

  Tüm Geziler İçin :

  • Mayo ve şortlar,
  • Koruyucu ayakkabılar : Sıkı bağlanabilen tenis tipi ayakkabılar, suda giyilebilen botlar veya güvenli kayışı bulunan dayanıklı sandaletler. Nehirde çıplak ayakla veya basit ayakkabıyla bulunmak güvenli değildir.
  • Gözlük veya güneş gözlüğü kullanımında, bunların başa güvenli takılmalarını sağlayan bağcıkları olmalıdır.
  • Güneş kremi; Yüksek korumalı güneş kremlerinden bol kullanmak, güneşe maruz kalan cilt bölgeleri için gereklidir. Ancak alnınıza bu kremlerden sürmeyin. Çünkü dalgalar kremi gözünüze akıtabilir. Alnınızı çene kayışı olan siperlikli bir şapka ile koruyunuz.
  • Çene kayışlı, siperlikli bir şapka,
  • İçme suyu ile dolu plastik su şişesi, botlarda su şişelerini yeniden doldurmak için su bidonları bulundurulur.
  • Eve dönüşte giymek için kıyafetler,
  • Siz nehirde iken arabanızın anahtarını saklayabileceğiniz mıknatıs özelliği olan kutu. Bu kutuyu arabanızın altına tututrabilirsiniz.

  İlkbahar, Sonbahar ve Zorluk Derecesi 5. Sınıf Nehir Gezileri İçin :

  • Yukarıdakilere ilaveten, ilkbahar, sonbahar ve 5. sınıf nehirler ile yağmurlu ve serin havalar için bol miktarda polar, yünlü gib sıcak tutacak ve nemli havalarda yalıtım sağlayacak giysiler (Pamuklular ıslandığında yalıtım sağlamaz. Sıcak havada pamuklu iyidir, ancak serin ve soğuk havalarda üşütür),
  • Su geçirmez yelekler, rüzgara dayanıklı ceket yada yağmurluk. Hava koşulları genellikle değişken olduğu için yağmur nedeniyle gezinin iptal edilmesi çok nadiren olur.
  • Yünlü şapka (Polar özellikli),
  • Mayıs ayında bütün nehirlerde ve tüm yıl boyu 5. sınıf nehirlerde ıslanmaya engel olan (dalgıç elbisesi) giysi türü tavsiye edilir. Bu giysiler geziyi düzenleyen firmadan kiralanabilir (Islanmaya engel giysilerin kiralanmasıyla botlar da kiralanmış olmaz. Botlar kiralama şartları içinde bulunmazlar. Bu tür giysileri kiralayanlar, botlarını, koruyucu ayakkabılarını ve kalın yün çoraplarını kendileri getirmelidirler).

  Yağmur veya soğuk hava beklentisi varsa, dalgıç elbisesinin üzerine giymek için fazladan yünlü, sudan etkilenmeyen ve hafif tüylü kumaştan giysi ile rüzgara dayanıklı kıyafet getirilmelidir. Dalgıç elbisesi üzerine giyilen kumaş şortlar kayganlığı azaltacağından botun üzerinde kalınmasına yardımcı olur.

  Gece Gezileri İçin :

  Gece gezilerinin çoğunda ya herkes kamp yakınına park eder, yada gece boyu kullanılacak gereçler kampa bir araçla taşınır. Böylece geziye katılanlar yanlarına çok önemli şeyleri alırlar. Bazen de açılır-kapanır iskemle gibi ekstra gereçler de getirilebilir.

  Gece Kırsal Alanlarda Geziler İçin :

  Gece gezilerinin tamamında gece gereçleri botlarda nehir üstündeyken taşınır. Botun yükünü hafifletmek ve manevra kabiliyetini artırmak için hafif ve sıkıca bağlanmış eşyalar alınmalıdır. Bolca sıcak tutan giysiler ve hava şartlarına bağlı olarak yağmurda kullanılacak malzeme getirilmelidir. Bu durumların dışında mümkün olduğunca az eşya taşınmalıdır.

  Gece Gereçleri :

  Kırsal alanlarda yapılan raftingler için organizatör firmalar su geçirmez çantalar temin edebilir. Tüm gezilerde gece kullanılacak malzemeler için sağlam bir kamp çantası alınmalıdır.

  Gerekli Malzemeler (Tüm Gece Gezilerinde) :

  • Uyku tulumu, şişme yatak, köpüklü yastık, kendinden şişmeli yataklar tercih edilmelidir.
  • El feneri, yedek ampuller ve piller,
  • Pantolonlar ve şortlar,
  • Tırmanış ve yürüyüşlere uygun kamp ayakkabıları ve çorapları,
  • Çadır; Yağmur yağması durumunda su geçirmez çadırlara ihtiyaç olabilir. Bu çadırlar seyahat acentelerinden kiralanabilir.
  • Havlu,
  • Sinek ve böcek ilacı.

  İSTEĞE BAĞLI GETİRİLEBİLECEK MALZEMELER

  • Su geçirmez fotoğraf makinası,
  • Eve dönüşte giyilmek üzere arabada bırakılacak temiz kıyafetler,
  • Yün veya kuş tüyünden kaban, sıcak tutacak şapka,
  • Kullananlar için fazladan bağcıklı gözlükler ve lensler,
  • Balık tutmak için malzemeler; Işık saçan olta iğnesi, katlanabilir ve ayrıldığında bir kutu içine sığdırılabilir malzemeler en iyileridir. Balık tutmak için izin gerekebilir.
  • Radyo ve ateşli silahlar getirilmez.
  • Katılımcıların güvenliği için gezi sabahında yada nehirdeyken alkollü içeceklerin içilmemesi gerekmektedir.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…