•          

Hiyerarşik Menü

Bayburt

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  69
Telefon Kodu  458
Nüfusu 90.154 kişi
İlçeleri Merkez, Aydıntepe, Demirözü
Coğrafi Konumu Bayburt ve çevresi yeryüzü şekilleri bakımından genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birincisi sahanın batı yarısını oluşturan Bayburt ovası, ikincisi ise akarasuların oluşturduğu vadiler ve üçüncüsü de yörenin etrafını çevreleyen ve doğu yarısında yer tutan dağlık alanlardır.
Komşu İlleri Doğusunda Erzurum (122 km), kuzeydoğusunda Rize (252 km), kuzeyinde Trabzon (177 km), batısında Gümüşhane (76 km), güneyinde Erzincan (156 km)
İklimi Bayburt'ta doğu Karadeniz iklimi ile doğu Anadolu iklimi arasında, karasal özellikleri ağır basan bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Ancak, gerek ortalama yüksekliğin azlığı, gerekse vadiler sisteminin oluşturduğu "Mikroklima" sayesinde Doğu Anadolu'ya göre iklim yumuşaktır. Yaz günleri genellikle Mayıs-Eylül ayları arasında kendini göstermektedir.
Bitki Örtüsü

Neler Yapılır

  • Baksı Müzesi gezilebilir,
  • Dede Korkut'un kabri gezilebilir,
  • Bayburt evleri görülebilir,
  • Kilim, seccade ve ihram satın alınabilir,
Bu kategoriden diğerleri: « Batman Bingöl »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…