•          

Hiyerarşik Menü

Bartın

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  74
Telefon Kodu  378
Nüfusu 192.389 kişi
İlçeleri Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus
Coğrafi Konumu Karadeniz Bölgesi'nin batı bölümünde yer alır. Doğu, batı ve kuzeyden yüksekliği 2.000 m'yi geçmeyen dağlarla çevrilidir. Dağlar yüksek olmamakla birlikte oldukça dik, sahillere doğru sarp ve kayalıktır. Kent merkezini batıdan Aladağ, kuzeyden Karasu Dağları ve doğudan Arıt Dağları kuşatmaktadır.
Komşu İlleri Doğusunda Kastamonu (179 km), batısında Zonguldak (88 km), güneyinde Karabük (87 km)
İklimi Bartın'da yazları sıcak, kışları serin geçen Ilıman Deniz İklimi (Karadeniz İklimi) hüküm sürmektedir. Denize yakınlığı ve pek yüksek olmayan dağ sıralarının kıyıya paralel oluşu, genellikle kıyı şeridi üzerinde sıcaklık farklarının azalmasına, nemin artmasına ve Balkanlar'dan gelen hava kütlelerinin etkisinde kalmasına neden olmaktadır. En sıcak ay ortalama 23 °C sıcaklık ile Temmuz, en soğuk ay ortalama 4.2 °C sıcaklık ile Aralık'tır. Turizme en uygun aylar; Haziran, Temmuz ve Ağustos olarak belirmekte, Nisan, Mayıs ile Eylül ve Ekim ayları da zaman zaman uygun günler içermektedir.
Bitki Örtüsü Bartın'ın 2.143 km² olan yüzölçümü %46'sını ormanlar, %35'ini tarımsal alanlar, %7'sini çayırlar ve meralar, %12'sini de kültüre elverişsiz alanlar ve yerleşim merkezleri kaplamaktadır. Bitki coğrafyası bakımından oldukça karışık bir durum gösteren Karadeniz bölgesinde hem Karadeniz, hem de Avrupa-Sibirya bitki coğrafyasına ait bitki grupları ve türleri görülebilmektedir. Bartın'ın bitki örtüsünde geniş yer tutan ormanlar genellikle yayvan ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşur. Sahil boyunca 600 m yüksekliğe kadar olan alanın karakteristik ağaçları; Meşe, Kayın ve Gürgen'dir. Sahilden içeride ve 1.500 m'den yüksek kesimlerde; Kayın, Kestane, Köknar ve Çam türleri, sahil şeridinde de Ceviz, Kestane ve Fındık yaygındır. Diğer ağaç ve bitki türleri ise; Kızılcık, Muşmula, Böğürtlen, Ihlamur, Kuşburnu, İncir, Adaçayı, Kuşkonmaz, Defne, Sarmaşık, Zakkum, Ormangülü, Eğreti, Yasemin, Kurtbağrı, Alıç, Çançiçeği, Papatya, Hinduba, Sütleğen, Ayrık, Yonca, Üçgül, Sinirotu, Çuhaçiçeği, Kavak, Menengiç, Sumak, Sakız, Yapışkanotu, Yavşan, Çobançantası, Laden, Selvi, Kocayemiş, Dönbaba, Funda, Abdestbozan, Katırtırnağı, Arapotu, Çirişotu, Kekik ve yüzlerce alt floradır. 

Neler Yapılır

  • Amasra'da balık yenebilir,
  • Bozköy, Çakraz ve İnkumu'nda denize girilebilir,
  • Doğa yürüyüşleri yapılabilir,
  • Kuşkayası Yol Anıtı görülebilir,
  • Güzelcehisar Lav Kayaları görülebilir,
  • Kumluca'da yaylalara çıkılabilir,
  • Bartın evleri görülebilir,
  • Dünya'nın en uzun çınar ağacı tüneli (Bartın-Safranbolu yolu) görülebilir.
Bu kategoriden diğerleri: « Bilecik Batman »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…