•          

Hiyerarşik Menü

Artvin

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  08
Telefon Kodu  466
Nüfusu 168.068 kişi
İlçeleri Merkez, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli
Coğrafi Konumu Karadeniz bölgesinin en doğusunda bulunan Artvin, çok zor ve engebeli bir coğrafyaya sahiptir. Kuzeyindeki Karadeniz'e olan kıyı uzunluğu 34 km'dir. 
Komşu İlleri Doğusunda Ardahan (117 km), kuzeyinde Gürcistan (87 km-Sarp Sınır Kapısı), batısında Rize (160 km), güneyinde Erzurum (224 km)
İklimi Artvin, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iklim yönünden en çok değişkenlik gösteren ilidir. Kıyı kesimi ile Cankurtaran dağları silsilesinin içine aldığı alanda tipik her mevsim yağışlı Karadeniz iklimi görülmektedir. Cankurtaran dağları  silsilesinden Borçka ve Artvin Merkez'e kadar olan alanda iklim daha soğuk kışlar ve daha az yaz yağışları olan Karadeniz iklimi şeklindedir. Bu alana Şavşat ve civarını da eklemek mümkündür. Ardanuç ve Yusufeli'nde ise kısmen karasal iklim ile Akdeniz ikliminin bir karışımı olan yazları sıcak ve kurak, kışları ise normal karasal iklime oranla kısmen ılık ve daha az yağışlı bir iklim söz konusudur. Hatta bu alanın bazı kesimlerinde iklim Akdeniz iklimine çok yaklaşmaktadır.
Bitki Örtüsü Artvin dağlık ve çok engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Bu alan genellikle ormanlarla kaplıdır. Artvin ormanlarında hakim ağaç türleri; ladin, göknar, sarıçam, kayın, meşe, kestane, kızılağaç, ıhlamur, gürgen, akçaağaç, dişbudak, ceviz, üvez, kavak, söğüt, akasya, kayacık, karaağaç, huş, ardıç, şimşir, duglas, fıstık çamı, porsuk gibi 20'nin üzerinde ağaç türü mevcuttur. 

Neler Yapılır

  • .
Bu kategoriden diğerleri: « Antalya Aydın »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…