•          

Hiyerarşik Menü

Ankara

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  06
Telefon Kodu  312
Nüfusu 5.346.518 kişi
İlçeleri Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Şereflikoçhisar, Sincan, Yenimahalle
Coğrafi Konumu Orta Anadolu'nun kuzeybatısında bulunan Ankara, Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin çevrelediği ovalarla kaplı bir bölgede yer alır. Bu bölgede orman alanları ile bozkır ve step alanlarını bir arada görmek mümkündür. İlin kuzey sınırını Kuzey Anadolu Sıradağları'nın kolları olan dağlar ve Orta Anadolu düzlüklerinin devamı olan ovaları çizer. Güney kısmında Tuz Gölü çanağı, Kepez Ovaları ve Hacıbekirözü gibi düzlükler bulunur. Bu düzlükler arasında volkanik Karadağ, Karasimir Dağı, Paşa Dağı ve Teke Dağı yükselir.
Komşu İlleri Doğusunda Kırıkkale (75 km), kuzeyinde Çankırı (132 km), kuzeybatısında Bolu (190 km), batısında Eskişehir (233 km), güneyinde Konya (258 km), güneydoğusunda Aksaray (226 km), Kırşehir (185 km)
İklimi Ankara'nın geniş arazisinde yer yer iklim farklılıkları görülür. Güneyde İç Anadolu ikliminin belirgin özellikleri olan step iklimi, kuzeyde ise Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer. En sıcak ay Temmuz-Ağustos, en soğuk ay ise Ocak ayıdır. Bölgenin yapısı gereği özellikle kış aylarında sis oldukça fazla görülür ve hayatı etkiler.
Bitki Örtüsü

Coğrafi yapı ve iklim şartları Ankara ve çevresinde step ve orman gibi iki ayrı bitki topluluğunun gelişmesine yol açmıştır. Yörede yaygın olarak görülen step bitki örtüsü az yağış alan çukur alanlarda ve platolar üzerinde yer alır. Bu bitki topluluğu içinde ağaç yok denecek kadar azdır. Genelde dikenli çalılar dikkati çeker. Bunun yanısıra akarsu boylarında görülen iğde, söğüt ve kavak ağaçları da step alanı içinde yer alır. Step türü bitki örtüsünün en yaygın türlerini otlar oluşturur. Çoğu küçük boylu olan bu bitkiler birbiri yanında ve kümeler halinde toplanmıştır. Step bitki topluluğunun başlıca türlerini kısa boylu çayırlıklar, ayrıkotu, keven, sorguç otu, üzerlik otu, katırtırnağı, yabani arpa, püsküllü çayır, yavşan otu, gelincik, papatya, hatmi, kekik, sütleğen, ballıbaba, yabani gül, böğürtlen ve daha birçok bitki oluşturur.

İl çevresinde plato üzerinde yükselen tek dağlar ile kuzeydeki dağlık sahada yağışlardaki artış sayesinde orman örtüsü ortaya çıkmaya başlar. Bozkır ortasında adacıklar halinde görülen ormanlar, genelde insan tahribatından arta kalan korulardır. Bu tür ormanlarda hakim ağaç türü karaçam, ardıç ve yer yer meşedir. Kurakçıl orman deyimiyle adlandırılan bu ormanların en güzel örneğini Beynam Ormanı oluşturur. Ankara'nın kuzey yönünde yer alan Kızılcahamam ilçesi yakınlarından başlamak üzere orman örtüsü sıklaşmaya ve gürleşmeye başlar. Burası Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri arasında geçiş alanı olup, bölgenin bitki örtüsü iğne yapraklı ağaçlardır.

Neler Yapılır

  • Anıtkabir ziyaret edilebilir,
  • Kentte gezilebilecek çok sayıda müze bulunmaktadır,
  • Ankara Evleri ve Ayaş Evleri görülebilir.
Bu kategoriden diğerleri: « Ardahan Amasya »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…