•          

Hiyerarşik Menü

Adıyaman

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  02
Telefon Kodu  416
Nüfusu 610.484 kişi
İlçeleri Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik, Tut
Coğrafi Konumu Adıyaman, Orta Fırat bölümü içinde yer alır. Eski coğrafyacı ve tarihçilere göre: Güneyde Arap Yarımadası'ndan, Kuzeyde Toros Sıradağları'na doğru uzanan Arap çöllerinin sona erdiği yerde, Toros Sıradağları'nın eteklerinde verimli topraklar yer almaktadır. Arap çöllerini kuzeyden bir ay gibi saran bu topraklara binlerce yıldan beri "Bereketli Hilal" adı verilmiştir. Ortadoğu ülkelerinin merkezinde yer alan "Bereketli Hilal" topraklarında Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarından gelen ana karayolları birbirlerini kesmektedir. Tarih boyunca "Bereketli Hilal" bölgesi ana ticaret yollarının kavşak noktalarında büyük ticaret ve sanayi şehirleri doğmuş, büyümüş, yıkılmış ve yerlerine yenileri kurulmuştur. "Bereketli Hilal" bölgesinin bir parçası sayılan Orta Fırat bölümünün illerinden biri olan Adıyaman, "Bereketli Hilal" bölgesinin en üst sınırını oluşturmaktadır. Adıyaman uygun coğrafi özellikleri dolayısıyla tarihinin her döneminde insanların yaşamayı tercih ettikleri bir yerleşim bölgesi olmuştur.
Komşu İlleri Doğusunda Diyarbakır (206 km), kuzeyinde Malatya (184 km), batısında Kahramanmaraş (165 km), güneyinde Gaziantep (151 km), Şanlıurfa (112 km)
İklimi Adıyaman'ı doğudan batıya doğru bölen Anti Toroslar'ın kuzeyinde kalan dağlık bölgenin iklimi ile güneyinde kalan bölgenin iklimi birbirinden farklıdır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçelerinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesi iklim özelliklerini taşımaktadır. Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçelerinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi iklimine sahiptir. Güneyi yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı; kuzeyi yazları kurak ve serin, kışları yağışlı ve soğuktur. Doğu Anadolu ile Akdeniz Bölgesi arasında köprü konumunda olan ilin iklimi, bu özelliği dolayısıyla bölgedeki diğer illerden farklıdır. Atatürk Baraj Göleti alanının oluşmasından sonra, Adıyaman'ın ikliminde bir yumuşama ve nem oranında bir artış olmuştur. İlde hakim rüzgarlar kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatı istikametindedir.
Bitki Örtüsü Adıyaman, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında köprü vazifesi gören bir şehirdir. Hatta kısmen Akdeniz Bölgesi'nin özelliklerini de taşır. Bu nedenle bitki örtüsü de bu üç bölgenin özelliklerini taşımaktadır. Yüksek rakımlı yerler genelde meşe ağaçları ile kaplanmış olmakla birlikte, su ve toprak erozyonu nedeni ile çıplak hale gelmiş araziler de mevcuttur. Yaz mevsiminin uzun ve kurak geçmesi dolayısıyla orman içi bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. Tarım yapılamayan alanlar mera, yabani ağaçlar ve makilerle kaplıdır. Sazlık, bataklık alanlarda suyu seven bitki türlerine rastlanmaktadır. Rakım yükseldikçe ağaç türleri değişmekte, kimi yerlerde meşeliklere rastlamak mümkün olmaktadır, Doğan, şahin, baykuş, keklik gibi kuş türleri yanında tavşan, tilki, çakal gibi hayvanları da görmek mümkündür.

Neler Yapılır

  • Dünyanın 8. harikası Nemrut Dağı görülebilir, güneşin doğuşu ve batışı izlenebilir,
  • Kahta ilçesindeki baraj göleti kıyısında balık ve ızgara çeşitleri yenebilir,
  • Adıyaman müzesi gezilebilir,
  • Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykelleri alınabilir,
  • Oturakçı pazarında alışveriş yapılabilir,
  • Besni şire pazarından Besni üzümü, pestil ve muska alınabilir,
  • Adıyaman tavası, hıtabı, kebabı, şilki (şillik) tatlısı yenilebilir,
  • Harfane gecesi dinlenebilir.

Turizm Çeşitleri

 Müzeler ve Ören Yerleri İnanç Merkezleri     
Müzeler ve Ören Yerleri  İnanç Merkezleri  Yayla Turizmi Su Sporları ve Doğa Yürüyüşü 
Bu kategoriden diğerleri: Afyonkarahisar »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…