•          

Hiyerarşik Menü

Bingöl

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  12
Telefon Kodu  426
Nüfusu 269.560 kişi
İlçeleri Merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu
Coğrafi Konumu Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölmünde yer alır. İl sınırları içinde arazi oldukça engebeli ve yüksek olup, denizden yüksekliği 1.250 metreyi aşar. Dağlar ve tepelik alanlar çok geniş bir yer kaplar. Binglö dağlarının yapısında genellikle bazalt ve andezitler bulunur. Kuzey-Batı, Güney-Doğu yönünde uzanan Bingöl dağlarının kuzey yamaçları hafif eğimli olduğu halde güney kesimleri oldukça sarptır.
Komşu İlleri Doğusunda Muş (111 km), kuzeyinde Erzurum (180 km), Erzincan (272 km), batısında Tunceli (144 km), Elazığ (143 km), güneyinde Diyarbakır (146 km)
İklimi Kuzeyden gelen nemli-serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak, kışarı soğuk geçmektedir. Bingöl'de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 °C'dir.
Bitki Örtüsü Doğu Anadolu'nun en zengin orman alanlarına sahip olan illerden biri olan Bingöl'de ağaç türü olarak meşenin meydana getirdiği ormanlar yaygındır. Bu ormanlar 1.900 m yüksekliğe kadar yayılış gösterir. Ancak ormanların uzun süre tahrip edilmesi sonucunda ve ormanların tam anlamıyla yok edildiği yerlerde bozkır (step) bitki örtüsü görülür.

Neler Yapılır

  • Solhan ilçesindeki Yüzen Ada gezilebilir,
  • Karlıova ilçesindeki Kale Tepesi'nden güneşin doğuşu izlenebilir,
  • Gömme, mastuva, sorina pel, tutmaç çorbası ve keldoş yenebilir,
  • Yörede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı satın alınabilir.
Bu kategoriden diğerleri: « Bayburt Bitlis »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…