•          

Hiyerarşik Menü

Antalya

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  07
Telefon Kodu  242
Nüfusu 2.328.555 kişi
İlçeleri Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik
Coğrafi Konumu Türkiye'nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bir turizm merkezidir. Güneyi Akdeniz ile çevrelenmiştir. Türk Rivierası Antalya kıyılarının uzunluğu 630 km'yi bulur.
Komşu İlleri Doğusunda Mersin (481 km), Karaman (376 km), kuzeydoğusunda Konya (320 km), kuzeyinde Isparta (130 km), Burdur (122 km), batısında Muğla (311 km)
İklimi Akdeniz ikliminin hakim olduğu Antalya'da, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.
Bitki Örtüsü Antalya'nın topraklarının büyük çoğunluğu ormanlıktır. Kızılçam ve karaçam çoğunluktadır. Kaş ve Elmalı arasında sedir ağaçları bulunur. Kıyı kesimlerinde genelde makiler vardır. Makilerle çam ormanları arasında meşe ağaçları bulunur. Maki bölgesinde sarmaşık, defne, yemiş, sarıağaç, mersin ağacı, çitlembike çok rastlanır. Ayrıca lavanta, kekik, nane ve veronika gibi bitkiler de bulunur.

Neler Yapılır

  • Kaleiçi, Marina ve Eski Antalya Evleri gezilebilir,
  • Lara ve Konyaaltı plajlarında denize girilebilir,
  • Perge Antik Kenti gezilebilir,
  • Düden ve Kurşunlu Şelaleleri mutlaka görülmeli,
  • Patara ve Xanthos Antik Kentleri ziyaret edilebilir.
Bu kategoriden diğerleri: « Ağrı Artvin »
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…