•          

Hiyerarşik Menü

Adana

 

Genel Bilgiler

Plaka Kodu  01 
Telefon Kodu  322 
Nüfusu 2.201.670 kişi
İlçeleri Merkez İlçeler (Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ve Karaisalı), Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık
Coğrafi Konumu Adana, Toros Dağları'nın güneyinde yer alan Çukurova'da Seyhan Nehri üzerinde kurulmuştur. Akdeniz'de yaklaşık 160 km'lik kıyısı bulunan Adana, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan önemli ulaşım yolları üzerindedir.
Komşu İlleri Doğusunda Osmaniye (86 km), Hatay (193 km), kuzeydoğusunda Kahramanmaraş (194 km), kuzeyinde Kayseri (335 km), kuzeybatısında Niğde (210 km), batısında İçel (69 km)
İklimi Akdeniz iklimi özelliklerini taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Ortalama yağış miktarı 625 mm'dir. Yağışlar %51 kışın, %26 ilkbaharda, %18 sonbaharda, %5 yazın düşer. En soğuk ay Ocak (ortalama 9°), en sıcak ay Ağustos ayıdır (28°).
Bitki Örtüsü Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan bitki örtüsü, yüksekliği 700-800 metreye kadar olan kesimde Mersin, Sandal, Kermes Meşesi, Çınar, Yabani Zeytin, Akça Kesme, Menengiç, Sakız Ağacı, Funda, Erguvan, Kara Çalı, Zakkum, Okaliptüs gibi maki türleri ağırlıklıdır. 800 metreden itibaren Yayvan Yapraklı Meşe, Kızılcık, Defne, daha yükseklerde Çam türleri, Ardıç, Kayın, Toros Göknarı, Sedir ve 2.000 metreden sonra Alp Tipi Çayırlar rengarenk çiçekleriyle doğal bir halı görünümündedir.

Çukurova Bölgesi'nde yumrulu bitkilerden Kardelen, Yabani Siklamen, Ada Soğanı, Nergis, Sümbül ve benzeri bitkilere bahar aylarında sıkça rastlanır. Yine bölgedeki kırsal kesimde yetişen Gelincik çiçeğinin Avrupa'daki türlerinden farklı olduğu bilinmektedir.

Neler Yapılır

  • Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi ve Atatürk Evi gezilmelidir.
  • Ulu Cami, Sabancı Merkez Camii, Bebekli Kilise, Taş Köprü ve Tepebağ Eski Adana Evleri görülmelidir. Ayrıca merkez dışındaki Misis Mozaik Müzesi, Anavarza ve Şar Ören Yerleri ile Akyatan ve Ağyatan Kuş Cennetleri görülmelidir.
  • Eski çarşılar gezilmeli, Karatepe kilimleri alınmalıdır.
  • Altın Koza Festivali uzunca yıllardan beri Adana'da yapılmaktadır.
  • Magarsus Antik Kenti gezilmeye ve görülmeye değerdir.
  • Adana kebabı mutlaka yenmeli, şalgam suyu ve aşlama (meyan kökünden yapılmaktadır) içilmelidir. Bici Bici'nin tadına bakılmalıdır. Ayrıca halka tatlı yenmelidir.
  • Diğer ünlü yemekleri cartlak kebabı, içli köfte, çiğ köfte, analı kızlı, humus, bartefit, sıkma, şırdan, mumbar, etli kömbe, dul avrat çorbası ve yüksük çorbası.

Turizm Çeşitleri

 Müzeler ve Ören Yerleri İnanç Merkezleri     
Müzeler ve Ören Yerleri  İnanç Merkezleri  Yayla Turizmi Su Sporları ve Doğa Yürüyüşü 
Bu kategoriden diğerleri: « Amasya
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…